Telefon analogowy - dla kogo?

2019-07-31

Można udawać, że da się żyć bez telefonu. Gdy się jednak rozejrzysz dookoła, iluzja pryska - każdy z nas ma przynajmniej jeden. Potrzebujemy ich zarówno prywatnie, jak i służbowo. Zapewniają nam bowiem kontakt z innymi ludźmi - na odległość, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie tylko komórki - również stacjonarki. Dlaczego telefony analogowe https://itencio.com/pl/telefony/stacjonarne/analogowe.html wciąż sprawdzają się w wielu firmach?

Telefony analogowe – co to jest?

Telefony analogowe są przede wszystkim możliwie najprostszym urządzeniem na rynku, które zapewnia swobodę połączeń telekomunikacyjnych. Sprawdzają się w użytkowaniu od lat, a co równie ważne - są bardzo proste w obsłudze. Telefony analogowe przekształcają mowę w sygnały, które potrafią przenosić na bardzo dalekie odległości, wykorzystując specjalistyczny system komutacji centrali telefonicznych.

Telefony analogowe nie potrzebują elektrycznego zasilenia - aby działały, wystarcza linia telefoniczna. Warto zdawać sobie sprawę, że współczesne telefony analogowe to już nie tylko możliwość rozmowy głosowej, jak kiedyś. Zdecydowanie producenci wyszli naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom swoich klientów, przez co telefony analogowe dzisiaj dają możliwość m.in. identyfikacji rozmówcy, wybierania liter na klawiaturze, wybieranie numerów systemem pamięciowym czy ponowne wybieranie numerów, a także programowania. W dalszym ciągu jednak telefony analogowe mają swoją dużą wadę - cenę za połączenia oraz samo użytkowanie zarówno numeru, jak i linii telefonicznej.

Tanie rozmowy internetowe

Czy to wszystko oznacza, że telefony analogowe niedługo zostaną wyparte? Zdecydowanie nie. Istnieje bowiem telefonia VoIP (ang. voice over internet protocol). To szansa na przekazywanie mowy przy użyciu łącza internetowego lub też konkretnych sieci, które wykorzystują protokół IP. VoIP nazywana jest przez wielu telefonią internetową - możesz dzięki niej łączyć się z innymi użytkownikami. Co ważne, niekoniecznie muszą być oni użytkownikami tego samego protokołu. Mogą wykorzystywać również telefony stacjonarne i komórki. Zatem mogą przydać się telefony analogowe.

Telefonie internetową VoIP najczęściej wykorzystuje się w połączeniach międzynarodowych. Ich koszt może być nawet kilkakrotnie niższy od kosztów połączeń tradycyjnymi metodami.

VoIP kontra telefon analogowy

Jedna i druga technologia posiada cały szereg wad i zalet. Nie można zatem jednoznacznie powiedzieć, że telefony analogowe będą lepszym rozwiązaniem niż VoIP. Warto podkreślić, że VoIP “pokonuje” telefony analogowe, bo:

  • jest niezależny od operatorów
  • oferuje bezpłatne rozmowy wewnątrz sieci
  • jest w pełni mobilny
  • zapewnia niższy koszt rozmowy

Wady VoIP to przede wszystkim zawodność usług znacznie większa niż gdy wykorzystywane są telefony analogowe. Co więcej, musisz posiadać odpowiedni sprzęt oraz oprogramowanie oraz łącze internetowe. Istotne dla wielu jest również to, że telefony analogowe można zlokalizować geograficznie, więc w przypadku połączeń alarmowych VoIP może się okazać wielkim problemem. Telefony analogowe bezapelacyjnie wygrywają również jakością oferowanych połączeń, bo nie jest ona zależna od jakości połączenia internetowego.

Obejrzyj nasze video

@ Copyright 2018